Strona childheaven.pl używa plików cookies by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Więcej informacji w Polityka cookies

Choroby dziecięce

Pomoc dla dziecka

Po porodzie

Admin, 2015-10-02 22:11:21

Połóg to okres około sześciu tygodni po porodzie, w którym następuje regeneracja organizmu kobiety. Ponownie zaczyna on funkcjonować jak w okresie przed ciążowym. Organizm wówczas odbudowuje się i odzyskuje swoje siły. Macica zwija się wracając do swojej poprzedniej masy (inwolucja), a w wyniku gojenia się ran ściany macicy (po oderwaniu się łożyska), czasami sączy się krwista wydzielina z dróg rodnych. Wydzielina ta z czasem zmienia kolor na brunatny, a następnie około 10-14 dnia na żółtawy. W około 3 tygodniu połogu zaczyna być śluzowata i przejrzysta. Następnie około 5 tygodnia wydzielina zanika, co świadczy o zagojeniu się rany macicy. Gdy jednak po tym upływie czasu nadal się pojawia, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

W czasie połogu zaczynają goić się rany poporodowe, jajniki ponownie podejmują swoją czynność, a z obrzmiałych, wrażliwych piersi matki zaczynają sączyć się siara i pokarm. Aby zmniejszyć ból piersi, należy przystawiać do nich malucha jak najczęściej, schładzać piersi lub stosować okłady z zimnych liści kapusty. Można także odciągnąć nieco pokarmu. Zmiany, które zaszły w ciąży cofają się, a dotyczą one głównie narządu rodnego, nerwowego, piersi, układu mięśniowego brzucha oraz dna miednicy.

Po urodzeniu dziecka matka powinna przygotować się na występujące często bóle brzucha, krocza, karku, kręgosłupa i ramion. Zdarzają się także inne dolegliwości takie jak suchość w gardle, duszności, pragnienie, głód, intensywne pocenie się, podwyższona temperatura czy popękane naczynka w oczach. Bóle głowy i nudności są częstym skutkiem zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego.

Po porodzie kobieta powinna wykonywać proste ćwiczenia oddechowe i ruchowe ( np. zmiana pozycji ciała, dmuchanie waty), aby zapobiec chorobie zakrzepowej i zatorom naczyniowym, pojawiającym się na skutek wzrostu objętości krwi w organizmie o około 600 ml (poporodowy skurcz macicy).

Kolejną ważną rzeczą o której powinna pamiętać kobieta w czasie połogu, to częste, regularne oddawanie moczu, co zapobiega zastojom żylnym w miednicy mniejszej. Obrzęk błony śluzowej pęcherza lub cewki moczowej może utrudnić wypróżnianie się, jednakże nie wolno kobiecie powstrzymywać się od wydalania moczu. Stany zapalne dróg moczowych są częstymi powikłaniami. Ilość moczu po porodzie wzrasta do 2,5 litrów dziennie.

Rana po cesarskim cięciu często pobolewa, ciągnie i swędzi. Stopniowo jednak goi się i zaczyna blednąć, stając się jaśniejszą od skóry. Jej proces regeneracji trwa około miesiąca czasu. Szwy tradycyjne w odróżnieniu od rozpuszczalnych, zostają zdjęte przez lekarza około 6 dnia po porodzie. Czasami, gdy rana zaczerwienia się i zaczyna puchnąć konieczne jest zastosowanie antybiotyku.

Po porodzie wiele kobiet przeżywa tzw. baby blues. Stają się one wówczas bezradne, odczuwają strach i niepokój wynikający z faktu bycia mamą. Pojawiają się trudności w przystosowaniu się do nowej roli życiowej. Okres ten jednak mija, dlatego matka powinna uzbroić się w cierpliwość oraz uwierzyć we własne siły oraz w to, że podoła wszystkim obowiązkom. Bardzo ważne dla kobiety w takim momencie jest wsparcie ze strony mężczyzny i bliskich jej sercu osób.