Strona childheaven.pl używa plików cookies by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Więcej informacji w Polityka cookies

Choroby dziecięce

Pomoc dla dziecka

Terapia więzi

Admin, 2015-10-20 00:42:30

U dzieci z autyzmem obserwujemy trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu więzi. Ogołacanie półek, stołów z przedmiotów, zrzucanie rzeczy na podłogę, odrzucanie ich od siebie, to wszystko wskazuje na braki więzi. Brak siły więzi z kolei, odbiera dziecku poczucie bezpieczeństwa i wywołuje w nim niepokój oraz stany lękowe. Dlatego tak ważna jest terapia w zakresie budowania i odzyskiwania pozytywnych relacji wśród dzieci z autyzmem.

Pierwszym podstawowym krokiem, aby dopomóc dziecku ustabilizować podłoża emocjonalności, będzie rozładowanie napięcia jakie w dziecku zostało nagromadzone w wyniku różnych doświadczeń. Dziecko należy oswoić, zyskać jego sympatię i zaufanie. Dopiero wówczas można rozpocząć pracę terapeutyczną.

Podczas terapii należy pamiętać o tym, by unikać wszelkiej natarczywości, gwałtowności ruchowej. Dziecko powinno samo się do nas zbliżyć, w chwili w której uzna to za stosowne. Rozpoczynamy pracę poprzez kontakt zmysłowy, dotykając, głaskając, przytulając, karmiąc i niosąc dziecko na rękach. Nie stosujemy żadnych kar czy nagród. Relacja powinna być swobodna, naturalna, bez zbytecznych poleceń czy zakazów. W ten sposób wprowadzamy dziecko w świat zwykłych, codziennych sytuacji.

Bardzo pomocne okazuje się każde wyjście z dzieckiem na łono natury, obcowanie z nią, odczuwanie ciepła, zimna, doświadczanie ciszy i spokoju kojącego napięcie. Sensoryczne doświadczenie świata sprzyja bowiem kształtowaniu się głębokiej świadomości o sobie, drugim człowieku. Dziecko poprzez terapię zaczyna rozumieć reguły panujące w otaczającym je świecie

Uczestniczenie w przeżyciach dziecka pomaga nam je zrozumieć, a tym samym dopomóc mu w najbardziej korzystny sposób. Działania powinny przynosić radość, przyjemność i zadowolenie.