Strona childheaven.pl używa plików cookies by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Więcej informacji w Polityka cookies

Choroby dziecięce

Pomoc dla dziecka

Próchnica na ząbkach

Admin, 2014-07-10 18:40:34

Próchnica atakuje tkanki twarde zęba. Następnie zaczyna chorować miazga zęba oraz tkanki około wierzchołkowe. Próchnica jest zakaźną chorobą bakteryjną. U dzieci karmionych mlekiem lub słodkimi napojami z butelki występuje tzw. próchnica butelkowa. Cukier pochodzący z napojów ,,zatrzymując się'' w jamie ustnej stwarza dogodne warunki do rozwoju próchnicy u dzieci. Podwójne zagrożenie pojawia się, gdy dziecko zasypia z butelką w buzi. Zmniejsza się wówczas wydzielanie śliny, która mogła by zneutralizować zakwaszone przez cukier środowisko. Zarażenie próchnicą może nastąpić także poprzez używanie tych samych sztućców, szczoteczek do zębów oraz zabawek którymi bawią się dzieci np. w żłobku. Brak czynności higienicznych sprzyja tworzeniu się nieprzyjaznego środowiska w jamie ustnej małego dziecka.

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń próchnicowych u dzieci do drugiego roku życia, które mogą doprowadzić do utraty zębów mlecznych. To z kolei pociąga z a sobą inne następstwa takie jak: upośledzenie funkcji żucia i wysokości zwarcia, dysfunkcje stawów skroniowo- żuchwowych, zaburzenia mowy, wady zgryzu. W konsekwencji pojawia się niska samoocena u dziecka oraz trudności w kontaktach z rówieśnikami.

W celu wykrycia choroby zębów u dziecka konieczne są częste, kontrolne wizyty u dentysty ( co 4 - 6 miesięcy). Zmiany próchnicowe mogą być bowiem mało zauważalne gołym okiem.

By uchronić dziecko przed próchnicą należy po pierwsze wykonać zabieg fluoryzacji. Fluor w postaci pianki lub żelu rozprowadzany jest przez stomatologa na zębach dziecka. Zabieg wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą. Czynność trwa zaledwie kilka minut, jednakże po zabiegu nie można spożywać pokarmu przez około 1,5 godz i myć zębów przez 12 godz. Zamiast fluoryzacji stosuje się też tzw. lakierowanie zębów – pokrycie zębów lakierem z fluorem.

Po drugie, w celu profilaktyki w zakresie ochrony zębów przed bakteriami i kwasami bakteryjnymi przeprowadza się lakowanie zębów. Polega ono na wypełnianiu bruzd i szczelin zębów za pomocą specjalnego laku. Zęby są oczyszczane, osuszane, a lak utrwalany lampą poilmeryzacyjną. W wyniku zabiegu zostaje uszczelniona powierzchnia zębów żujących. Najczęściej lakowane są szóstki, piątki, czwórki, a następnie siódemki. Zabieg lakowania jest zabiegiem bezbolesnym.

Po trzecie, gdy już próchnica pojawiła się na zębie lekarz stomatolog przeprowadza tzw. lapisowanie zębów mlecznych. Zabieg ten polega na nałożeniu na chory ząb azotanu srebra. Działa on bakteriobójczo oraz utwardza chory ząb. By pozytywne skutki lapisowania były widoczne przez dłuższy czas, należy powtarzać go kilka razy. Zaleca się, by dziecko podczas wykonywania zabiegu zachowywało się spokojnie, gdyż azotan srebra może spowodować trudno zmywalne plamy na skórze i zniszczyć materiał ubranka. Zabieg wykonywany jest najczęściej u małych dzieci u których trudno było by zastosować leczenie tradycyjne. Sprawdza się także w przypadku pojawienia się dużej ilości małych ognisk próchnicy.